SILVER OCH METALL / Silver & nysilver / Matbestick 743029
nr 74 3029
MATBESTICK
Silver, ca100 del, "Barock"
Utrop:
8.000 kr
Såld:
7.800 kr
måndag 20 augusti 2001
kl 17:30:00
Legering av koppar, mässing och nickel.
Nysilver stämplas vanligtvis med bokstäverna ALP eller NS.
Silver
Barocken
Europeisk konststil som uppkommer i Italien vid 1550-talet.